افتتاح مرکز نظارت تصویری حراست دانشگاه - صفحه نخست

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

افتتاح مرکز نظارت تصویری حراست دانشگاه

افتتاح مرکز نظارت تصویری حراست دانشگاه


   

   روز دوشنبه 1396/09/06 با حضور ریاست محترم دانشگاه و اعضای محترم هیات رئیسه مرکز نظارت تصویری حراست افتتاح گردید. نظارت تصویری یا کنترل وقایع با رؤیت و ضبط تصاویر توسط دوربین های مدار بسته که از آن تحت عنوان مانیتورینگ هم یاد می شود؛ امروزه یکی از مهم ترین ارکان در حفظ امنیت و آرامش، جامعه است. نظارت بر عملکرد پرسنل، کاربران، مراجعین و مشتریان، کنترل ترافیک در پارکینگ ها و محیط پیرامونی ساختمان ها، پیشگیری از حوادث و جرائم احتمالی و بهره برداری با توجه به امکان ضبط تصاویر در اطلاع از وقایع و حوادث بخشی از نتایج استفاده از این فناوری می باشد. بدیهی است با شناسائی تهدیدات مرتبط به هر مکان، می بایستی دوربین متناسب را انتخاب  و در صورتیکه در مکان و جهت مناسب نصب گردد، امکان بهره برداری لازم میسر خواهد شد. اما در این میان با توجه به جایگاه مراکز دانشگاهی به عنوان مراکز تولید علم و همچنین بهره مندی ازحضور اساتید و دانشجویان به عنوان سرمایه های ارزشمند انسانی، انتظارمی رود که علاوه بر حضور موثر در خلق این فناوریهای نوین در زمینه استفاده از آنان نیز پیشتاز باشند. در راستای همین هدف و با توجه به گسترش فضاهای فیزیکی دانشگاه رازی در سال های اخیر، مدیریت حراست با پشتیبانی همه جانبه ریاست محترم دانشگاه برآن گردید تا ضمن تقویت حوزه آی تی حراست با تأسیس مرکز نظارت تصویری گامی در جهت تامین امنیت جامع دانشگاه بردارد.

    به عبارت دیگر هدف از اجرای این طرح؛ در مرحله نخست صیانت وحفظ امنیت اساتید، کارکنان و دانشجویان به عنوان سرمایه های ارزشمند انسانی کشور، محافظت از اطلاعات، اسناد و ابنیه دانشگاه، افزایش بهره وری از طریق صرفه جویی در منابع مالی و کاهش نیروی انسانی و در نهایت افزایش دقت و سرعت در ابعاد نظارتی بود. براین اساس طرح مطالعاتی، تحقیق و بررسی پروژه از اواخرتیرماه 96 شروع واز نیمه دوم شهریورهمین سال مرحله عملیاتی کار آغاز گردید که در نهایت و با انجام یک کار جهادی مرکز نظارت تصویری حراست دانشگاه در مورخه 1396/09/06 با حضور ریاست محترم دانشگاه و اعضای محترم هیات رئیسه افتتاح گردید. نکات قابل توجه در ارتباط با این پروژه به شرح ذیل می باشد:

 

  •  انجام کلیه مراحل فنی آن اعم از مطالعه، بررسی، نصب و راه اندازی با استفاده از ظرفیت و استعداد کارشناسان حراست بوده و هیچ گونه هزینه ای بابت اجرای آن به هیچ مشاور یا پیمانکاربیرونی پرداخت نگردیده است.
  • در حوزه پدافند غیر عامل نیز در صورتی که سرورهای اصلی دانشگاه در بخش فناوری اطلاعات دچار مشکل گردند این مرکز به عنوان دومین مرکز دیتا سنتر قادرخواهد بود، سامانه های اصلی دانشگاه چون اتوماسیون اداری، اتوماسیون تغذیه و ... را پشتیبانی نماید.
  • نکته پایانی آن که با توجه به بستر سازی و انجام شالوده و اساس کار در این مرحله، راه اندازی این مرکز را می توان به عنوان مهمترین و اصلی ترین مرحله کار تلقی نمود که با افزایش تعداد دوربین ها امکان نظارت تصویری بر بخش های مختلف دانشگاه فراهم می گردد.